X
top

Biyografi

Fatih Ertür

Fatih Ertür 25 haziran 1985 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa şehrinde doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Kıbrıs’ta tamamlayıp daha sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi’ndeki Elektrik Elektronik mühendisliği bölümünü ailesinin isteği üzerine kazanıp okumaya başlar. Müziğe olan ilgisi ve alakasının keşfinden sonra aynı üniversitedeki müzik bölümüne geçiş yaparak şan eğitimine başlar. Buradaki eğitimi devam ederken bir değişim programıyla Viyana’da Mozarteum Üniversitesi’nde yarı zamanlı opera şan eğitimi almaya başlar ve Kıbrıs’taki eğitimine ara verir. Bu programda şan ekolünde çok yaygın ve doğru kabul edilen Bel Canto tekniğini en iyi dereceyle tamamlar ve Kıbrıs’a geri döner.

Sonrasında Kıbrıs’taki eğitimine devam etmek istemeyip yurt dışında okumaya devam etmek ister ve İstanbul Kadıköy’de Müjdat Gezen Sanat Okulu sınavını kazanarak batı müziği okumaya başlar.  Müjdat Gezen Sanat Okulu’nda 4 yıl okuyup mezun olduktan sonra okulda kalarak bir dönem şan öğretmeni olarak çalışır. Öğretmenlik hayatı devam ederken de Türkiye’nin tanınmış (Ebru Gündeş, Ferhat Göçer,  Deniz Seki, İzel, Ajda Pekkan, Selami Şahin, Işın Karaca, v.s ) sanatçılarıyla gerek sahnede gerekse stüdyo aşamalarında beraber çalışmıştır.

Hala aktif olarak  konserlerde hem back vokal, stüdyo kayıtlarında da vokal koçluğu yapmaktadır. Dönemin en çok izlenen show ve eğlence programlarında hem vokalistlik hem de eğitmenlik yapmıştır. Star Akademi, Benzemez Kimse Sana, Yıldızım Sensin, En İyi Ben Söylerim, Bir Şarkısın Sen, Rising Star bu yarışmalardan  sadece bazılarıdır. Yarışma ve sahne  çalışmaları  devam ederken eğitmenliğe akademik olarak da devam etmiş ve yine Kıbrıs’ta bulunan Girne Amerikan Üniversitesi’nin müzik bölümünde iki sene şan eğitmenliği yapmıştır.

15 yıldır istanbulda yaşayıp aktif olarak özel ders , sahne ve vokal koçluklarına devam etmektedir.

Fatin Ertur was born on 25 June, 1985 in Gazimagusa, Turkish Republic of Northern Cyprus. He completed his primary, secondary and high school education in North Cyprus and then started to study Electrical and Electronics Engineering at Eastern Meditarrenean University at the request of his family. After discovering his interest and relevance in music, he started her vocal education by moving to the music department at the same university. While continuing his education here, he begins to study part- time Opera Singing at Mozarteum University in Vianna with an exchange program and takes some time off his education in North Cyprus.

In this program, he completes the Bel Canto technique which is considered very common and correct in the school with the best degree and returns to North Cyprus. Afterwards, he does not want to continue his education in North Cyprus and wants to study abroad. He passes the Mujdat Gezen Art School exam in Kadikoy, Istanbul and starts to study Western Music. After studying four years at Mujdat Gezen Art School, he graduated and worked as a vocal teacher in the same school for a term. While he was continuing his teaching life, he worked with Turkey’s well known artists (Ebru Gundes, Ferhat Gocer, Deniz Seki, Izel, Ajda Pekkan, Selami Sahin, Isin Karaca, ect.) both on stage and in studio process.

He is still actively coaching back vocals in the concerts and vocal in studio recordings. He worked as a vocalist and instructor in the most watched shows and entertainment programs of the period. Star Aklademi, Benzemez Kimse Sana, Yildizim Sensin, En Iyi Ben Soylerim, Bir Sarkisin Sen, Rising Star are just some of these popular shows. While the shows and stage trainings were continuing, he also continued his career as an academic teacher and worked as a vocal instructor for two years in the Music Department of Girne American University which is also located in North Cyprus.

He has been living in Istanbul for fifteen years and has been actively giving private lessons as well as stage and vocal coaching.